Financovanie projektu

HYPOTÉKA NA BYT

Hypotéku môžete dostať nielen na kúpu už hotového bytu, ale prostredníctvom hypotekárneho úveru môžete financovať aj jeho výstavbu.

Ak máte pozemok alebo práva na projekt, ktorý ste si zaobstarali z vlastných zdrojov, prípadne vám ho darovali rodičia alebo ste ho nadobudli z dedičstva a nemáte žiadne ďalšie financie na výstavbu bytového projektu, môžete získať hypotéku na výstavbu bytu, ktorá sa stanoví cez budúcu hodnotu nehnuteľnosti. V takomto prípade potrebujete znalecký posudok na projekt, plán bytu a stavebné povolenie. Na základe týchto dokumentov bankový znalec vypočíta budúcu hodnotu bytu, z ktorej banka vychádza pri schvaľovaní úveru. Banky môžu poskytnúť hypotéku na byt vo výške maximálne 90 % z hodnoty nehnuteľnosti, čo platí aj v prípade budúcej hodnoty bytu. Schválený hypotekárny úver však nečerpáte hneď v plnej výške, ale po častiach, tzv. tranžiach.

Prvá tranža, ktorá sa čerpá, vychádza z hodnoty pozemku alebo projektu. Každá ďalšia tranža závisí od aktuálnej hodnoty rozostavaného bytu, pričom počet tranží spravidla nie je obmedzený. Prostredníctvom tranží postupne čerpáte schválený úver na byt až kým ho nevyčerpáte celý.

Druhou alternatívou, ako môžete financovať výstavbu bytu, je založiť inú nehnuteľnosť. Môže to byť iná vaša nehnuteľnosť, alebo nehnuteľnosť vo vlastníctve tretích osôb, napríklad vašich rodičov. Neskôr môžete záložné právo presunúť na rozostavaný alebo už skolaudovaný byt.

POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI

Poistenie nehnuteľnosti vás finančne kryje v prípade škôd, ktoré môžu vzniknúť na samotnej stavbe. Chráni vašu nehnuteľnosť najmä pre prípady nečakaných prírodných živelných udalostí ako sú povodeň, záplava, požiar, víchrica či krupobitie. Môže však kryť aj iné riziká - napríklad vandalizmus, krádež, vodovodné škody, rozbitie skla a ďalšie.

  • Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje napríklad na steny a vnútorné priečky bytu, stavbu domu či garáže, vo väčšine poisťovní sem patria aj vstavané skrine, radiátory a podobne.
  • Poistenie kryje tiež vedľajšie stavby s doplnkovou funkciou k nehnuteľnosti (napríklad záhradkárske chatky, ploty, altánky atď.), ktoré sa nachádzajú na tom istom pozemku ako poistená nehnuteľnosť.
  • Každá poisťovňa má presne zadefinované, ktoré stavebné súčasti spadajú pod jej poistenie nehnuteľnosti. Makléri FinGO.sk sa v rozdielnom krytí poisťovní vyznajú.
  • Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme vybrať, ktoré poistenie bude najvhodnejšie práve pre vašu nehnuteľnosť.
  • Poistenie nehnuteľnosti si môžete uzavrieť na rodinný dom, byt alebo chatu.
  • Ak si kupujete nehnuteľnosť na hypotéku, poistenie nehnuteľnosti od vás bude vyžadovať aj banka. Je totiž podmienkou pre čerpanie úveru.

POISTENIE DOMÁCNOSTI

Poistenie domácnosti sa vzťahuje na zariadenie vašej nehnuteľnosti, resp. na váš hnuteľný majetok. Jednoducho povedané, keby ste obrátili váš byt alebo dom hore nohami, všetko čo z nich vypadne, spadá pod poistenie domácnosti. Aj pri tomto poistení sa škody vedia vyšplhať na tisícky alebo aj desiatky tisíc eur, v závislosti od štandardu vybavenia vašej domácnosti.

  • Vzťahuje sa hlavne na nábytok, spotrebiče, elektroniku, obrazy či iné vybavenie a veci osobnej spotreby, ktoré môžu byť poistnou udalosťou zničené alebo aj odcudzené.
  • Poistením domácnosti môžete chrániť napríklad aj záhradnú techniku či trampolínu na záhrade alebo na chate.
  • Aj v tom, čo spadá pod poistenie domácnosti, sú v poisťovniach rozdiely. Obráťte sa na nás, porovnáme vám podmienky v najlepších poisťovniach na trhu. Naši skúsení sprostredkovatelia vám pomôžu aj pri riešení poistných udalostí, postarajú sa tiež o priebežnú kontrolu vašej zmluvy, aby vaša nehnuteľnosť aj domácnosť boli dostatočné chránené.

POISTENIE ZODPOVEDNOSTI ZA ŠKODU

Poistenie zodpovednosti sa vzťahuje na škody, ktoré nechtiac spôsobíte tretej strane, či už vášmu susedovi alebo aj niekomu inému.

  • Môže ísť o zodpovednosť z vlastníctva, držby, zo správy a z nájmu nehnuteľnosti, čiže ak napríklad z vašej strechy padne škridla a rozbije susedovi auto alebo ak vám v byte praskne vodovodné potrubie, a tak nechtiac vytopíte suseda.
  • Druhou je poistenie zodpovednosti za škodu z občianskeho života, ktorá je naviazaná na poistenie domácnosti. Tá sa vzťahuje na všetkých členov domácnosti alebo domácich miláčikov, ktorí svojím konaním pri bežnej činnosti v súkromnom živote nechtiac spôsobia škodu inej osobe. Môže ísť aj o situácie, ak by ste nechtiac zničili drahší tovar v obchode alebo by vaše dieťa pri hre rozbilo susedovi okno a podobne.
  • Aj podmienky poistenia zodpovednosti sa v rôznych poisťovniach môžu líšiť. Ozvite sa nám, radi vám ich porovnáme a odporučíme, kde sa poistiť.